Örményországban a technológiai oktatás már korán elkezdődik, és a gyerekek számára izgalmas lehetőségeket kínál. Jereván külvárosában, egy tipikus háromszintes állami iskolában, a kilencéves Slavik büszkén mutatja be találmányát, egy dobozt három LED lámpával. „Már megtanulta, hogyan kell irányítani ezt a berendezést, és az ehhez szükséges programozási nyelvet is elsajátította. A kódot ő írta,” mondja Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki vezeti az órát. Mellette a 14 éves Eric és Narek a saját okos üvegház modelljüket mutatják be, amely automatikusan figyeli a hőmérsékletet és a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül vezérli. Más gyermekek is lelkesen mutatják be találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthon projekteket. A tizenegy éves Arakel egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amelyen egy kihúzható ruhaszárító is található. „Ezzel megkönnyítettem anyukám munkáját, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor,” mondja. „Amikor esik az eső, a ruhaszárító a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazon maradjanak.”

Ezek a fiatal feltalálók az Armath program keretein belül járnak mérnöki laborórákra, ahol programozást, robotikát, kódolást és 3D modellezést tanulnak. Az Armath program 2014-ben indult, és a neve angolul „gyökér”-t jelent. Ma már 650 Armath labor található az iskolákban szerte Örményországban. Az kezdeményezést az Örmény Magas Technológiai Vállalatok Szövetsége (UATE) alapította, amely több mint 200 magas technológiai örmény céget képvisel. Sarkis Karapetyan, az UATE ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a céljuk, hogy Örményországot a technológiai központok egyik vezető hatalmává alakítsák, amely a legmagasabb értékeket nyújtja az országnak és a világnak. Jelenleg körülbelül 4000 technológiai cég működik Örményországban, amit a program sikeres köz- és magánszféra együttműködése támaszt alá.

A program keretében a magánszektorból tőkét vonnak be, az iskolákban Armath laborokat állítanak fel, és az eszközöket adományozzák. A kormány, az oktatási minisztérium évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít a tanárok bérének fedezésére. Jelenleg már több mint 600 oktató és 17 ezer aktív diák vesz részt a programban. A cél az, hogy évente 5000 tehetséges fiatal mérnökké váljon.

Örményország, a 2,7 milliós lakosságával, a legkisebb ország a Dél-Kaukázusban, és határai a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal évtizedek óta zárva vannak a megoldatlan területi viták miatt. Az ország természetes erőforrásokkal nem rendelkezik, és tengerhez sem fér hozzá. Azonban a szovjet korszakban a matematika és a számítástechnika központja volt. 1956-ban megalapították Jerevánban a Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, amely 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztett ki. Ma az ország ezen örökségére építve akarja magát a Kaukázus technológiai központjává alakítani.

A sikeres kezdeményezések már megjelentek a piacon. Például a Picsart, egy mesterséges intelligenciával működő fénykép- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás, amely 2011-ben indult Örményországban. A vállalat, amelynek központja Jerevánban és Miamiban található, ma már 1,5 milliárd dollárra van értékelve. Számos más örmény siker is napvilágot látott, mint a Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert fejleszt, és a Service Titan, amely üzleti szoftvereket kínál.

Az Örményország tech ökoszisztémájának fejlődése szempontjából kiemelkedő tényező a globális örmény diaszpóra, amelynek körülbelül 75%-a más országokban él. Ez a világszerte elérhető közösség fontos kapcsolatokat biztosít, különösen az Egyesült Államok technológiai iparágában. Az USA-ban mintegy 1,6 millió örmény származású ember él, többségük Kaliforniában. Az amerikai SmartGate nevű kockázati tőkealap programigazgatója, Samvel Khachikyan elmondta, hogy az Egyesült Államok 500 legnagyobb vállalatának vezetőségében biztosan található legalább egy-két örmény származású személy.

A tech szektor várakozásai optimisták, a szakértők úgy vélik, hogy a jövőbeni növekedési lehetőségek széles spektrumot kínálnak. Az Örményországban tapasztalható informatikai szakemberek beáramlása, különösen az ukrán háború következtében, tovább növelheti a szektor fejlődését. Az IT közösség bővülése új lehetőségeket teremt, de a kormányzatnak is figyelembe kell vennie a vállalatok adóterheinek csökkentését, hogy a cégek hosszú távon is a területen maradjanak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Ez is érdekes lehet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük