Jonathan, aki a dél-afrikai aranybányákban töltött hat hónapja alatt rengeteg megpróbáltatáson ment keresztül, most a huszas évei végén jár, és megosztja a bányászok sötét világát, amelyet a gyerekek elleni súlyos visszaélések jellemeznek. Az elhagyatott bányák, amelyek egykor a multinacionális vállalatok jövedelmező üzemei voltak, mára illegális tevékenységek színhelyévé váltak, ahol a fiatalok, köztük gyerekek is, olcsó munkaerőként kerülnek kihasználásra. A bányászat során szerzett tapasztalatai mellett Jonathan megdöbbentő részleteket is megosztott arról, hogy a bányákban sok fiatal, köztük tinédzserek szenvednek bántalmazástól.
Jonathan a szomszédos országból érkezett Dél-Afrikába, remélve, hogy könnyen juthat pénzhez, miközben az elhagyott bányákban dolgozik. Azonban a valóság sokkal kegyetlenebb volt. Az illegális bányászat körüli bűnszervezetek előszeretettel céloznak meg gyerekeket, akiket gyakran elrabolnak a szomszédos országokból, és hamis ígéretekkel csalogatnak Dél-Afrikába. A bányákban töltött idő alatt Jonathan tanúja volt annak, hogy a fiatal bányászokat felnőtt férfiak zaklatták. „Láttam, ahogy a bányában a tinédzserek, 15-17 éves fiúk, felnőtt férfiak áldozataivá váltak. A férfiak azt ígérték nekik, hogy aranyat adnak, ha szexuális szolgáltatásokat nyújtanak” – mondta Jonathan, aki félt attól, hogy a bűnbandák megtudják, hogy beszél a médiának.
A bányászat körüli visszaélések egyre inkább a figyelem középpontjába kerültek, különösen a Stilfontein közelében történt tragédia után, amikor a rendőrség lezárta a bányát, és sok illegális bányászt menteni kellett. A mentési művelet során kiderült, hogy számos fiatal bányász, akiket a rendőrök megmentettek, valójában gyerekek voltak. A Dél-afrikai Szociális Fejlesztési Minisztérium megerősítette, hogy 31 megmentett bányász kiskorú volt, legtöbben pedig mozambiki állampolgárok. A mentés során sok gyermek traumát szenvedett el, mivel szemtanúi voltak más fiatalok szexuális kizsákmányolásának is.
A bányákban a gyerekek nemcsak anyagilag, hanem szexuálisan is ki voltak szolgáltatva. A felnőtt bányászok gyakran manipulálták őket, és szexuális cselekedetekre kényszerítették őket, miközben a gyerekek nem tudták, hogy mi vár rájuk. Gugu Xaba, a Save the Children Dél-Afrika vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a gyerekek könnyen manipulálhatók, mivel sokan nincsenek tisztában a helyzetükkel. „A bűnbandák azért toboroznak gyerekeket, mert olcsóbbak és könnyebben irányíthatók” – mondta Xaba, aki részletesen beszélt arról, hogy a gyerekek hogyan válnak szexuális rabszolgákká.
A rendőrség és a Szociális Fejlesztési Minisztérium eddig nem válaszolt arra a kérdésre, hogy lesznek-e vádemelések a szexuális visszaélések ügyében, miközben az illegális bányászat ipara tovább virágzik. Az országban körülbelül 6000 elhagyott bányát lehetne felfedezni, így a helyzet nem valószínű, hogy hamarosan megoldódik, és a gyerekek továbbra is veszélyben maradnak. Jonathan története és a többi fiatal bányász sorsa arra figyelmeztet, hogy sürgős intézkedésekre van szükség a gyerekek védelme érdekében, akik nap mint nap szenvednek az illegális bányászat sötét oldalán.