Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, pénteken bejelentette, hogy 50%-os vámot javasol minden, az Európai Unióból érkező árura, amelyet az Egyesült Államokba importálnak. „A velük folytatott tárgyalásaink nem haladnak sehová!” – írta közösségi médiás bejegyzésében. A javasolt új vámok 2025. június 1-jén lépnének életbe, ami újabb fokozódását jelenti Trump kereskedelmi háborújának az EU-val. Eredetileg egy 20%-os vámot tervezett a legtöbb európai termékre, de ezt 10%-ra csökkentette, hogy időt adjon a tárgyalásokra, amelyek július 8-ig tartanak.
Ezen kívül Trump arra is figyelmeztetett, hogy legalább 25%-os importadót fognak kivetni az amerikai gyártású iPhone-ok kivételével minden iPhone-ra, amelyet nem az Egyesült Államokban gyártanak. „Már régóta tájékoztattam Tim Cookot, az Apple vezérigazgatóját, hogy elvárom, hogy az Egyesült Államokban eladott iPhone-ok az Egyesült Államokban készüljenek, nem Indiában vagy más helyeken” – nyilatkozta Trump. „Ha ez nem valósul meg, akkor az Apple-nek legalább 25%-os vámot kell fizetnie az Egyesült Államoknak.”
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy még kérdéses, vajon ezek a fenyegetések valósággá válnak-e. Mivel Trump újra beült a Fehér Házba, különféle vámokat vezetett be és fenyegetett meg a világ különböző országaival, úgy véli, hogy ezzel támogathatja az amerikai gyártást és megvédheti a munkahelyeket a külföldi versenytől. Az amerikai piacra bevezetett magasabb vámok lehetősége sok világvezetőt aggaszt, mivel ez nehezebbé és drágábbá tenné a termékek eladását a világ legnagyobb gazdaságában. Ugyanakkor Trump már korábban visszakozott néhány agresszívabb javaslatától, miután a pénzpiacok zűrzavara és az amerikai üzleti szféra felháborodása nyomást gyakorolt rá.
Az EU nem kommentálta az újabb fenyegetést, amely a két fél közötti kereskedelmi tárgyalások előtt történt, azonban Aslak Berg, az Európai Reform Központ kereskedelmi szakértője úgy véli, hogy Trump posztja a tárgyalások előtti pozíciójának megerősítésére irányult. „Fontos észben tartani, hogy ez egy fenyegetés, nem bejelentés. Nincs végrehajtási rendelet” – mondta. A vám egy belföldi adó, amelyet az árukra vetnek ki, amikor belépnek egy országba, és az importáló vállalkozás fizeti. Berg hozzátette, hogy az EU nem fog engedni, hanem nyugodtan folytatja a tárgyalásokat, ezért a diskurzus rendkívül nehéz lesz.
A pénteki fenyegetések után az amerikai és az európai részvények is estek, az S&P 500 körülbelül 1%-ot, míg a német DAX több mint 1,7%-ot zuhant. Az Apple részvényei, amelyek áprilisban kedvezményt kaptak, amikor Trump mentesítette az okostelefonokat a vámok alól, több mint 2%-kal nyitottak alacsonyabban. Az EU az Egyesült Államok egyik legnagyobb kereskedelmi partnere, azonban Trump kritikái az egyenlőtlen kereskedelmi kapcsolatokra összpontosítanak, mivel az EU több árut ad el az Egyesült Államoknak, mint amennyit vásárol tőle. Trump ezt a kereskedelmi hiányt olyan politikákra vezeti vissza, amelyek, szerinte, igazságtalanok az amerikai cégekkel szemben.
A múlt hónapban megtartott „Felszabadítási Nap” bejelentése során Trump 20%-os vámot célzott meg az EU-ból származó termékekre, ami világszerte tárgyalásokat indított el. Miközben néhány kisebb ország engedékenyebb megközelítést alkalmazott, az EU, akárcsak Kína és Kanada, keményebben reagált a fenyegetésekre, mondván, hogy kész válaszlépéseket tenni az amerikai termékekre kivetett saját vámok emelésével.
A pénteki nyilatkozataiban Trump azt mondta, hogy az EU „nagyon nehezen kezelhető”, ismételt bírálatát hangoztatva, miszerint a blokkot „elsősorban az Egyesült Államok kihasználásának céljából” alakították meg. A Trump-adminisztráció pénzügyminisztere, Scott Bessent a Fox News-nak nyilatkozva kijelentette, hogy az Egyesült Államok több engedményt szeretne látni Európától. „Úgy vélem, az elnök úgy gondolja, hogy az EU javaslatai nem olyan szintűek, mint amit a többi fontos kereskedelmi partnerünktől láttunk” – mondta. Bessent azt is hozzátette, hogy reméli, ez lángra lobbantja az EU-t.
Trump panaszkodásai az EU-ra a mezőgazdasági termékekre és az autókra összpontosítanak. A Volvo autógyár vezetője, Hakan Samuelsson reagálva Trump fenyegetésére elmondta, hogy a vásárlóknak jelentős részesedést kell viselniük a vámok következtében fellépő költségnövekedésekből. Samuelsson a Reutersnek nyilatkozva úgy véli, hogy a 50%-os vám korlátozni fogja a cég képességét, hogy eladja belgiumi gyártású EX30 elektromos autóját az Atlanti-óceánon túl. Ugyanakkor optimistán nyilatkozott, hogy hamarosan megállapodás születhet, hangsúlyozva, hogy „sem Európa, sem az Egyesült Államok érdekét nem szolgálja, ha leállítják a kereskedelmet egymás között.”