Benjamin Netanyahu, Izrael miniszterelnöke, éles támadást intézett Sir Keir Starmer brit kormányfő, valamint Franciaország és Kanada vezetői ellen, kijelentve, hogy ők „tulajdonképpen azt mondták, hogy szeretnék, ha a Hamasz hatalmon maradna”. Netanyahu vádjai szerint Starmer, Emmanuel Macron és Mark Carney a „tömeggyilkosok, erőszaktevők, gyilkosok és emberrablók” oldalán állnak. A miniszterelnök szavai egy csütörtöki, Washingtonban elkövetett támadást követően hangzottak el, amely során izraeli nagykövetségi dolgozókat öltek meg.

Pár nappal korábban a brit, francia és kanadai kormányok elítélték Izrael gázai offenzívájának kibővítését, amelyet „aránytalan” lépésnek minősítettek, és a humanitárius helyzetet „elviselhetetlennek” írták le. A Downing Street hivatkozott Starmer Washingtonban történt támadásra adott elítélő nyilatkozatára, amelyben a politikus az antiszemitizmust „rossz dolognak” nevezte, amit el kell tüntetni. Az említett támadást követően a három ország elítélte a nagykövetség munkatársait ért gyilkosságokat, akik közül Yaron Lischinsky, 30 éves és Sarah Lynn Milgrim, 26 éves, egy eseményen estek áldozatul, amit a Washingtoni Zsidó Múzeum rendezett.

A gyanúsított, Elias Rodriguez, a chicagói lakos, többször is azt kiabálta, hogy „szabad Palesztina”, amikor őrizetbe vették. A gyanúsított közösségi média fiókjai alapján részt vett pro-palesztin tüntetéseken is. A nyomozók azt állítják, hogy dolgoznak azon, hogy ellenőrizzék azokat az online írásokat, amelyek állítólag tőle származnak, és amelyekben Izraelt népirtással vádolja Gázában, valamint bírálja az Egyesült Államok politikáját. Az ügyészség által benyújtott nyilatkozat szerint a gyanúsított a támadást megelőző este érkezett Washingtonba, és néhány órával az esemény előtt vásárolta meg a jegyét. Emellett megemlítette egy 2024-es esetet is, amikor egy férfi önmagát gyújtotta fel az izraeli nagykövetség előtt. A nyilatkozat szerint csodálattal beszélt erről az akcióról, és „mártírnak” nevezte a férfit, aki a konfliktus miatt tiltakozott.

A Washingtonban történt gyilkosságok elítélése mellett az Egyesült Királyság, Franciaország és Kanada, Izrael közeli szövetségesei, határozott támogatásukról biztosították Izraelt a Hamasz által vezetett halálos támadások óta. A nyilatkozatuk, amelyben azt követelték, hogy Izrael állítsa le legújabb offenzíváját, széles körben a legélesebb kritikának számít Izrael katonai akciójával szemben a gázai háború kezdete óta. A nyilatkozat konkrét lépésekkel fenyegetett, ha Izrael nem változtat a politikáján. Szerdán Sir Keir hozzátette, hogy Izrael döntése, miszerint csak kis mennyiségű segélyt enged be Gázába, „teljesen elégtelen”.

Netanyahu videóüzenetében kijelentette, hogy a Hamasz célja Izrael megsemmisítése és a zsidó nép kiirtása. Szerinte a palesztin fegyveres csoport üdvözölte a brit, francia és kanadai vezetők Izrael háborús magatartásával kapcsolatos kritikáját. „Egyes legközelebbi szövetségeseink azt akarják, hogy Izrael álljon le és fogadja el, hogy a Hamasz tömeggyilkosai fennmaradnak” – tette hozzá. Kijelentette, hogy amikor a „tömeggyilkosok, erőszaktevők, gyilkosok és emberrablók” köszönetet mondanak nekik, akkor a „rossz oldalán állnak az igazságnak”.

A legfrissebb fejlemények alapján a brit fegyveres erők minisztere, Luke Pollard elítélte a washingtoni gyilkosságokat, de visszautasította Netanyahu kritikáját a brit miniszterelnökkel szemben. A miniszter hangsúlyozta, hogy támogatják Izrael önvédelemhez való jogát, amennyiben azt a nemzetközi humanitárius jog keretein belül hajtják végre. Ezzel párhuzamosan a francia külügyminisztérium szóvivője is megismételte kritikáját Izrael gázai offenzívájának „escalációjáról”.

A legutóbbi események fényében a helyzet továbbra is feszült, és a humanitárius segítségnyújtás mértéke Gázában továbbra is vitatott. Az ENSZ szerint a legutóbbi, több mint 90 teherautónyi segély, amely átjutott Gázába, messze nem elegendő a helyi lakosság szükségleteinek kielégítésére. Az elmúlt 11 hét során a terület teljes blokádja miatt a humanitárius szervezetek széleskörű éhínségtől tartanak. Izrael légicsapásai március óta számos palesztin életét követelték, a Hamasz által vezetett egészségügyi minisztérium adatai szerint több mint 3,600 palesztin halt meg. A helyzet tehát rendkívül bonyolult és továbbra is aggasztó, miközben a nemzetközi közösség figyelmeztet a humanitárius válságra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7804k13x52o

Ez is érdekes lehet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük