A kanadai szövetségi választások során a politikai diskurzus középpontjában Donald Trump amerikai elnök által jelentett fenyegetés áll, amely lényegében elhomályosította az ország globális felmelegedéshez való hozzájárulásának kérdését. A két fő politikai párt, a Liberális Párt és a Konzervatív Párt, különböző stratégiákkal próbálják meg átalakítani Kanada energiaellátását, mivel az ország szeretne függetlenedni az Egyesült Államoktól. Mark Carney, a Liberális Párt új vezetője, akit márciusban választottak meg miniszterelnöknek, azt ígéri, hogy Kanadát a hagyományos és a zöld energia globális nagyhatalmává fogja tenni. Ezzel szemben Pierre Poilievre, a Konzervatív Párt vezetője, az olaj- és gázipar fellendítését és az ipari szén-dioxid-adó eltörlését szorgalmazza. Ez a helyzet drámai változást jelent a 2021-es választásokhoz képest, amikor a környezetvédelem volt az egyik legfontosabb választói téma.

A 2021-es választások során a két fő párt egyetértett abban, hogy Kanada gyorsan zöld gazdaságra kell áttérnie, és ekkor fogadták el a nettó nulla kibocsátásról szóló törvényt is. Az az egység mostanra eltűnt, és a hangulat a választások előtt jelentősen megváltozott. Carney, aki korábban az Egyesült Királyság Bankjának kormányzója volt, és az ENSZ klímavédelmi különmegbízottjaként is dolgozott, első lépésként eltörölte a fogyasztói szén-dioxid-adót, amely a Liberális Párt egyik alappillére volt. Ez az adó 2019 óta volt érvényben, és célja az volt, hogy csökkentse a fosszilis tüzelőanyagok használatát. A lépés népszerűtlen volt, és a Konzervatív Párt számára jó célpontot biztosított a megélhetési költségek emelkedésének okolására.

A politikai elemzők véleménye megoszlik a döntés körül: egyesek úgy vélik, hogy ez egy okos politikai lépés volt, míg mások hibának tartják. Catherine Abreu, a Nemzetközi Klímapolitikai Központ igazgatója szerint a szén-dioxid árának eltörlése azt a narratívát erősíti, miszerint a klímavédelmi intézkedések túl drágák, miközben ez nem feltétlenül igaz. Carney energiapolitikai ígérete, hogy Kanadát a „tiszta és hagyományos energia világvezető nagyhatalmává” teszi, pragmatikus megközelítést tükröz, ám a kampány részletei nem mindig világosak.

A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a kanadai választók körében a környezeti aggályok háttérbe szorultak az emelkedő árak és az energia- valamint lakhatási költségek miatt. Az ukrajnai háború újraértelmezte Kanada gazdag természeti erőforrásait, különösen az olajat, gázt és kritikus ásványokat. Mark Winfield, a torontói York Egyetem környezeti és városi változásokkal foglalkozó tanszékének professzora hangsúlyozza, hogy Kanada geopolitikai helyzete megváltozott, és az ország most a nyugati szomszédok számára fontos erőforrás-szállítóvá válhat.

Pierre Poilievre, a Konzervatív Párt vezetője, a megélhetési költségekre építi kampányát, és szigorúbb törvényeket ígér a bűnüldözés terén, valamint a „woke” kultúrával kapcsolatos kérdésekben is. Poilievre pártja erős támogatottsággal bír az energiaiparban gazdag területeken, és a fosszilis tüzelőanyagok iparának jelentős bővítését sürgeti. Miközben nem nyilatkozott arról, hogy támogatja-e Kanada nettó nulla kibocsátási céljait, azt állította, hogy jobb lenne a világ számára, ha India és más ázsiai országok „piszkos szén” helyett tisztább kanadai olajat és gázt használnának.

A választások során a szavazók számára a legfontosabb kérdés, hogy melyik vezető képes jobban kezelni a harcias amerikai elnököt. Kanada az Egyesült Államok legnagyobb külföldi olajszállítója, a nyersolaj-termelés körülbelül 90%-a az Egyesült Államok felé irányul, és az energiaárak emelkedése komoly hatással lehet a munkahelyekre és a gazdaságra. Carney a választási viták során hangsúlyozta, hogy a csőhálózatok nemcsak gazdasági, hanem nemzetbiztonsági kérdéseket is felvetnek.

A választások előtt mindkét párt ígéretet tett az „energiafolyosók” gyorsítására, ám Carney óvatosan nyilatkozott a csővezetékek támogatásáról, tudva, hogy ezek mélyen népszerűtlenek a környezetvédelmi aktivisták körében. Az Insurance Bureau of Canada 2024-re vonatkozó adatai szerint a szélsőséges időjárás miatt bekövetkezett biztosított kártérítések összege 8,5 milliárd kanadai dollárra nőtt, ami háromszorosa a 2023-as számnak. Mindezek mellett a két fő politikai erő, a Liberális Párt és a Konzervatív Párt is a fosszilis tüzelőanyagok jelentős szerepét hangsúlyozza Kanada gazdaságában, ami ellentétes a klímavédelmi kötelezettségvállalásaikkal.

A választásokra készülve a kanadai politikai táj drámai átalakuláson megy keresztül, és a választóknak nehéz döntéseket kell hozniuk az ország jövője szempontjából. A választásokra 2024 április 28-án kerül sor, és a politikai elemzők szerint mindkét párt számára komoly kihívás lesz a klímaváltozás és a gazdasági növekedés közötti egyensúly megtalálása.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c87pev3jpyyo

Ez is érdekes lehet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük