Gazdaság Hírek

Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val való kereskedelem újjáépítéséért, állítja a bank vezetője

A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey, nemrégiben arról beszélt, hogy az Egyesült Királyságnak most újra kell építenie kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval, és mindent meg kell tennie a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás fényében. A BBC-nek nyilatkozva Bailey hangsúlyozta, hogy mint közszolgálati tisztviselő, nem kíván véleményt formálni a Brexit kérdésében, viszont megjegyezte, hogy a Brexit utáni kereskedelmi hátrányok visszafordítása a brit-európai kereskedelemben „kedvező lenne”. Jelenleg az Egyesült Királyság kormánya tárgyalásokat folytat az EU-val a kereskedelmi és biztonsági kapcsolatok helyreállításáról, egy hónap végi csúcsértekezlet előtt.

Az Egyesült Államokkal kötött új megállapodás teret enged a brit kormánynak arra, hogy állategészségügyi megállapodást kössön az EU-val, amelynek részeként a standardok összehangolása is szerepel, hogy csökkentsék a Brexit utáni bürokráciát az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti megállapodás keretében a Fehér Ház beleegyezett abba, hogy csökkenti az importvámokat egy meghatározott számú brit autóra, és vámmentesen enged be bizonyos acél- és alumíniumtermékeket az országba. Azonban a legtöbb brit termék esetében 10%-os vámot továbbra is fenntartanak.

Bailey, amikor a brit és az EU közötti szorosabb kapcsolat gazdasági és inflációs hatásáról kérdezték, azt nyilatkozta, hogy „kedvező lenne, ha nyitottabb gazdaságunk lenne az Európai Unióval való kereskedelemhez”, utalva arra, hogy az utóbbi években csökkent az áruk kereskedelme az EU-val. Kiemelte, hogy ez azért fontos, mert az EU az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere. „Fontos, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne károsítsák a hosszú távú kereskedelmi helyzetet. Remélem, hogy ezt felhasználhatjuk arra, hogy elkezdjük újjáépíteni ezt a kapcsolatot” – mondta Bailey.

A kormányzó azt is megjegyezte, hogy az Egyesült Királyság globális szintű megállapodásai fontos példát mutatnak más országok számára. „Ez azt demonstrálja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Kereskedelmi megállapodásokat lehet kötni, és a kereskedelem létfontosságú” – tette hozzá. Bailey kifejtette, hogy néha a kereskedelmi táj valóban kilátástalannak tűnik, de reméli, hogy ezeket a megállapodásokat felhasználhatják a világ kereskedelmi rendszerének újjáépítésére.

Bár az Egyesült Államokkal kötött megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsinek számít, mégis fontos bizonyos szektorok számára. Az Egyesült Királyság központi bankja, a Bank of England, idén másodszor csökkentette a kamatlábakat, mondván, hogy az infláció lassulása áll a lépés hátterében. Az Egyesült Királyság inflációja ugyan csökkent, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját. A Bank of England által meghatározott kamatlábak közvetlen hatással vannak a jelzáloghitelekre, kölcsönökre és megtakarításokra, így több millió ember pénzügyi helyzetére.

Az Egyesült Királyság és az EU közötti kereskedelmi kapcsolatok helyreállítása kulcsfontosságú kérdés a brit gazdaság számára, különösen a Brexit után. A kormányzó szavai alapján az a cél, hogy a jövőbeli kereskedelmi politikák ne csökkentsék a kereskedelmi lehetőségeket, és hogy a brit gazdaság versenyképessége ne szenvedjen csorbát a jövőben. Az elkövetkező hetek tárgyalásai és a kormány lépései kulcsfontosságúak lehetnek az Egyesült Királyság gazdasági jövője szempontjából, és figyelemmel kísérjük, hogy ezek a folyamatok hogyan alakulnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cr7zr4gnknxo

Ez is érdekes lehet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük