Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus tervekkel érkezett a világűrbe, hogy megváltoztassa az emberi űrutazás jövőjét. 2021-ben indította el első űrmisszióját, amelyért körülbelül 200 millió dollárt fizetett, és azóta elmondása szerint célja, hogy az űrutazás ne csupán a kiválasztott kevesek, hanem a tömegek számára is elérhető legyen. „Azt szeretnénk, hogy 600 ezer ember tapasztalhassa meg ezt az élményt” – nyilatkozta a sajtónak. Isaacman, aki 1999-ben alapította meg a saját pénzfeldolgozó cégét, amelyből 1,9 milliárd dolláros vagyont halmozott fel, régóta érdeklődik a repülés és az űr iránt. Ő finanszírozta a SpaceX 2021-es küldetésének többi tagját is, így a négyfős legénység tagjait is.

A magánűrutazás iránti szenvedélye sok más kalandhoz vezetett. Tavaly például egy továbbfejlesztett SpaceX kapszulában utazott, ahol az első kereskedelmi űrsétát is végrehajtotta. A küldetés során kísérleti űrruhát tesztelt, és új módszereket dolgozott ki a űrhajóból való ki- és visszatérésre, elkerülve ezzel a légzsilip használatát. Isaacman ikonikus fényképe, amelyen a világ a lábai előtt hever, nem csupán egy milliárdos játékos pillanataként marad meg, hanem annak a bizonyítéka is, hogy az űrutazás határainak kitolása lehetőséget ad arra, hogy az emberiség új korszakba lépjen.

A legújabb elismerése, hogy Donald Trump decemberben őt nevezte ki a NASA új vezetőjének, még nagyobb érdeklődést váltott ki. A kérdés, hogy miért választotta Trump őt, és mit vár el tőle, különösen figyelembe véve, hogy az elnök Elon Musk-ot is kormányzati szerephez juttatta, hogy 2 trillió dollárt spóroljon meg a szövetségi költségvetésből. A NASA posztja elnöki kinevezés, de az Egyesült Államok szenátusának megerősítése szükséges hozzá. Ha Isaacman kinevezését jóváhagyják, az nemcsak a NASA jövőjére gyakorolhat hatást, hanem a tömeges űrutazás víziójára is, amelyet ő képvisel.

A NASA vezetői különböző háttérrel érkeztek a pozícióba. Voltak közöttük korábbi űrhajósok, mint a legutóbbi vezető, Bill Nelson, és olyanok is, mint Michael Griffin, aki kormányzati háttérrel rendelkezett. Isaacman azonban a milliárdosok új hullámához tartozik, akik megkérdőjelezik a régi rendet, és felgyorsítják az innovációt, hogy drasztikusan csökkentsék az emberi űrutazás költségeit. Decemberi kinevezésekor Isaacman egy nyilatkozatban már megosztotta elképzeléseit: „Ez a második űrkorszak csak most kezdődött. Elkerülhetetlen, hogy egy virágzó űrgazdaság alakuljon ki, amely lehetőségeket teremt sokak számára, hogy éljenek és dolgozzanak az űrben.”

Trump elnöksége alatt több ígéretet is tett az űrkutatás terén, például az Artemis-programot, amely célja, hogy embereket küldjön vissza a Holdra. Azonban az elmúlt időszakban két tényező is megváltoztathatta a gondolkodását: a NASA rakétája, a Space Launch System (SLS) késlekedése és a költségek emelkedése, míg Musk SpaceX-je és Bezos Blue Origin-je újrahasználható, alacsony költségű Holdrakétákat fejlesztenek. Ez aggasztó helyzetet teremtett a NASA számára, amelynek költségvetését a Kongresszus ellenőrzi.

A NASA SLS rakétájának költségei drámaian emelkedtek, a 2021-es jelentések szerint egyetlen indítás 4,1 milliárd dollárba került. Ezzel szemben a SpaceX Starship rakétájának indítási költsége körülbelül 100 millió dollárra tehető, és Musk célja, hogy ezt 10 millió dollárra csökkentse. A verseny a milliárdosok között valószínűleg felgyorsítja az innovációt, és csökkenti a költségeket. Az újrahasználható rakéták, mint a Starship és a New Glenn, jelentős megtakarítást ígérnek, ám a NASA nem profitorientált célokkal működik, hanem programcélokkal, ami nem ösztönzi a költségek nyomon követésére.

Isaacman a NASA SLS-t „felháborítóan drágának” nevezte, és úgy véli, hogy a nagy űripari vállalatok „gazdaságilag nem hatékonyak”. Azért, hogy a NASA reformját végrehajthassák, nemcsak a költségvetési megszorításokra van szükség, hanem a NASA és a Kongresszus közötti hatékony együttműködésre is. A NASA jövője és Isaacman tervei jelentős hatással lehetnek az űrkutatásra, és a következő hónapokban kiderül, hogy ezek az elképzelések mennyire valósíthatók meg a politikai valóság keretein belül.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo

Ez is érdekes lehet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük