Az Egyesült Királyságban a Bank of England legutóbbi döntése értelmében csökkentette az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra. Andrew Bailey, a bank kormányzója utalt arra, hogy a jövő hónapokban további kamatcsökkentések is várhatóak. Bár nem kívánt konkrét előrejelzéseket tenni a jövőbeni lépésekkel kapcsolatban, kijelentette, hogy véleménye szerint a kamatok „fokozatosan és óvatosan” csökkenni fognak. A csütörtöki kamatcsökkentés már a negyedik volt az elmúlt évben, és a bank fontolóra vette, hogy akár 4%-ra is csökkentse a kamatokat, tekintettel arra, hogy a globális kereskedelmi háború negatív hatással lehet az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére.
Bailey üdvözölte az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között létrejött vámügyi megállapodást, amelynek jelentőségét abban látta, hogy „remélhetőleg ez csak az első lépés sok más követni fogja”. Hozzátette, hogy egy brit kereskedelmi megállapodás az Európai Unióval is „előnyös” lenne. A bank kormányzója megjegyezte, hogy talán szükség van egy kis „rángatásra” a rendszerben, hogy emlékeztessük magunkat arra, mennyire fontos a kereskedelem. Reményei szerint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, valamint az Egyesült Királyság és India közötti megállapodások segíthetnek „újraépíteni a globális kereskedelmi rendszert”.
A csütörtöki napon bejelentett kamatcsökkentés mellett a Bank of England arra figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi háborúk ugyan valóban befolyásolhatják a gazdasági növekedést, azonban hosszú távon alacsonyabb inflációt eredményezhetnek az Egyesült Királyságban, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó árukat keresnek, amelyek eredetileg az Egyesült Államokba tartottak. Bailey megjegyezte, hogy a kamatok „fokozatosan” csökkennek majd, de a jövőbeli kamatcsökkentések is „óvatosak” lesznek. A bank ülésének jegyzőkönyvéből kiderült, hogy a kamatmeghatározó bizottság tagjai megosztott véleményen voltak: a kilenc tag közül öten a 4,25%-ra való csökkentésre szavaztak, míg ketten a 4%-ra való nagyobb csökkentést támogatták, két tag pedig a változatlan kamatok mellett voksolt.
Az Egyesült Királyság alapkamatának csökkentése közvetlenül befolyásolja a bankszektor kamatpolitikáját, így az ügyfelek által fizetett kamatok mértékét is. Az utóbbi évek magas kamatszintje miatt sokan többet fizettek a hitelekért, például jelzáloghitelekért és hitelkártyákért, de a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak. Jelenleg a lakástulajdonosok több mint 80%-a fix kamatozású szerződésekkel rendelkezik, ám a kamatok csökkenése következtében a megújításkor magasabb törlesztőrészletekkel is szembesülhetnek. Az elmúlt időszakban a jelzáloghitelek kamatai fokozatosan csökkentek, mivel a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentéseket várnak az év folyamán. Legfrissebb statisztikák szerint a két éves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves szerződésé 5,08%.
Körülbelül 600 ezer lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank alapkamatát követi, így a kamatcsökkentések közvetlen hatással lesznek a havi törlesztőrészleteikre. Egy tipikus nyomtatott jelzáloggal rendelkező ügyfél esetében a legutóbbi kamatcsökkentés után körülbelül 29 fonttal csökkenhet a havi törlesztés. Vanda, aki szintén egy ilyen jelzáloggal rendelkezik, elmondta, hogy „nagyon jó kamatot” kapott, de korábban „meglepte” őt a kamatok emelkedése. „A csökkenés segítene, mert most éppen elbocsátottak, így ez kicsit segítene. De nem hiszem, hogy valaha visszaáll a régi állapot” – tette hozzá.
A Bank a kamatokat elsősorban az inflációs célkitűzések fenntartására használja, amely jelenleg 2% körül mozog. A legfrissebb inflációs adatok szerint az Egyesült Királyságban az árak 2,6%-kal emelkedtek az elmúlt évben. Azonban várható, hogy az inflációs ráta ugrani fog az áprilisi háztartási költségek emelkedése miatt, beleértve az energia- és vízdíjak növekedését is. A Bank előrejelzése szerint az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra emelkedhet az év folyamán, mielőtt visszatérne a csökkenő olaj- és gázárak hatására.
A kamatok emelésének elmélete az infláció kezelésében az, hogy ha a kölcsönzés drágábbá válik, az emberek kevesebbet költenek, ami csökkenti az áruk iránti keresletet, és ezáltal mérsékli az áremelkedéseket. Azonban ez egyensúlyozási játék, mivel a magas kamatok káros hatással lehetnek a gazdaságra, ha a vállalatok elhalasztják a beruházásokat. A Bank várakozásai szerint az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az év első három hónapjában erősebb lehet a korábban előrejelzettnél, 0,6%-ra, mivel az Egyesült Államok cégei készleteket halmoznak fel a Trump által bevezetendő vámok előtt.
A gazdasági növekedés növekedése üdvözlendő hír lenne a kormány számára, amely az élvonalbeli standardok javítását tartja elsődleges prioritásának. Az állami költségvetési döntések értelmében a Nemzeti Biztosítási járulék emelése már életbe lépett, de a Bank hozzátette, hogy a járulékemelés hatása „eddig viszonylag kicsi volt”, noha megjegyezte, hogy az üzleti bizalom az utóbbi hónapokban csökkent.
A válaszadók többsége a „várj és nézz” megközelítést választotta, mielőtt döntene a bővítésről és a beruházásokról. Rachel Reeves, a pénzügyminiszter üdvözölte a legújabb kamatcsökkentést, de hozzátette, hogy „még sok teendő van”, és tudja, hogy a családok továbbra is megélhetési nehézségekkel küzdenek. Bailey hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak „még sok teendője van” a növekedés terén, hiszen az utóbbi 15 évben a növekedési ütem folyamatosan alacsonyabb volt, mint a pénzügyi válság előtt.