Alberta, Kanada buja erdejei alatt egy monumentális tömegsír rejtőzik, ahol a régészek és paleontológusok ezrei fekszenek, akik egy végzetes napon, 72 millió évvel ezelőtt vesztették életüket. A Pipestone Creek, más néven „Halál Folyója” néven ismert területen a szakemberek egy rejtélyt próbálnak megoldani: hogyan haltak meg ezek a dinoszauruszok? A kutatás első lépése a vastag kőréteg feltörése, amely a régészek által „paleó aranynak” nevezett területet fedi. Emily Bamforth professzor vezetésével a csapat sledgehammer használatával kezdi meg ezt a munkát, hogy feltárja a föld alatti titkokat.
Ahogy a csapat elkezdi eltávolítani a rétegeket, egyre több fosszilis csont kerül elő. A professzor megjegyzi, hogy az egyik nagyobb csont valószínűleg a csípő része, míg mások, mint a hosszú, vékony csontok, bordák lehetnek. Találnak olyan csontot is, amiről fogalmuk sincs, így egy újabb rejtélyt adva a Pipestone Creek történetéhez. A BBC News stábja is ellátogatott a helyszínre, hogy tanúja legyen a prehistorikus temetkezési hely hatalmas méretének, és lássa, ahogy a kutatók a nyomozás során felfedezik a múlt titkait.
A feltárt csontok mindegyike a Pachyrhinosaurushoz tartozik, amely a Triceratops rokona volt. Ezek a dinoszauruszok az Új-Kréta időszakában éltek, átlagosan öt méter hosszúak és két tonnásak voltak. Fejükön jellegzetes csontos perem és három hornyos képződmény található, míg az orrukon egy nagy kiemelkedés, az úgynevezett „boss” jellemzi őket. A kutatási szezon most kezdődött, és ősszel ér véget. Bamforth professzor elmondja, hogy a területen, ahol dolgoznak, a csontok rendkívül sűrűn helyezkednek el, akár 300 csont is lehet négyzetméterenként. Eddig egy teniszpálya méretű területet ástak ki, de a csontok egy kilométerre nyúlnak a domboldalon.
A paleontológusok úgy vélik, hogy ezek a dinoszauruszok hatalmas csordákban vándoroltak, hogy nyári táplálékot keressenek, miután a telet a déli területeken töltötték. Az egykori melegebb éghajlatú terület bőséges vegetációval volt borítva, amely elegendő táplálékot biztosított a növényevők számára. Bamforth professzor hangsúlyozza, hogy ez egy különálló közösséget képvisel, és egyedülálló mintát nyújt a fosszilis feljegyzésekben, ami rendkívül ritka.
A környék azonban nem csupán a Pachyrhinosaurus otthona volt. Két órányira található a Deadfall Hills, ahol óriási csontok hevernek a part mentén, a víz által kimosta a sziklák közül. Itt nem szükséges ásni; a nagyobb csontok egyszerűen várják, hogy felfedezzék őket. Jackson Sweder paleontológus különösen érdeklődik egy lehetséges dinoszaurusz koponya darab iránt. A kutatók itt leginkább egy Edmontosaurus nevű, kacsacsőrű dinoszaurusz csontjait találják, amely szintén a terület növényevő közösségét gazdagította.
A Philip J Currie Dinoszaurusz Múzeumban, amely Grande Prairie közelében található, Sweder éppen egy hatalmas Pachyrhinosaurus koponyán dolgozik, amelyet „Big Sam”-nek neveztek el. A csapat az évek során már 8000 dinoszaurusz csontot gyűjtött össze, és a laboratórium asztalai tele vannak fosszíliákkal. Az ilyen gazdag anyag lehetővé teszi a kutatók számára, hogy jobban megértsék a dinoszauruszok biológiáját és közösségi felépítését.
A Pipestone Creek-i tömegsír rejtélye, hogy hogyan haltak meg egyszerre ennyien. Bamforth professzor szerint a legvalószínűbb ok egy hirtelen áradás volt, amely a hegyekből érkező vihar következtében zúdult a csordára. A csontok körüli üledékek és a víz örvénylő mozgása mind arra utal, hogy a dinoszauruszok nem voltak felkészülve a hirtelen pusztulásra. A kutatók immár évek óta dolgoznak a helyszínen, és minden egyes látogatás során új felfedezéseket tesznek.
Ahogy a csapat befejezi a munkát és összepakolja eszközeit, tudják, hogy még sok munka vár rájuk. Csak a felszínt kapargatták meg, és rengeteg prehistorikus titok vár felfedezésre. A BBC One-on debütáló „Walking With Dinosaurs” sorozat új részei további betekintést nyújtanak ebbe a csodálatos világba, amely egykor a Földön élt.