Az Egyesült Királyság kormánya a klímaváltozás által támasztott egyre növekvő fenyegetések kezelésében eddig alig haladt előre, figyelmeztetett az ország klímaváltozással foglalkozó független bizottsága. A Klímaváltozási Bizottság (CCC) rendkívül kritikus jelentése szerint a kormányzati lépések „vagy túl lassúak, megakadtak, vagy éppen ellenkező irányba haladnak”. A jelentés hangsúlyozza, hogy ez a lassú haladás komoly gazdasági és egészségügyi hatásokat okozhat az Egyesült Királyság számára a következő évtizedekben. A bizottság felhívta a figyelmet arra, hogy az egészségügyi intézmények és az élelmiszer- és vízellátás is sebezhetővé válhat a megemelkedett hőmérsékletek következményeként.

A kormány válaszként a vízvédelmi rendszerekre tett beruházásaira hivatkozott, ugyanakkor elismerte, hogy még sok tennivaló van. Emma Hardy, az árvízi védelemért felelős miniszter a BBC Newsnak elmondta, hogy elkötelezettek a klímaváltozás okozta kihívások kezelésében. „2,65 milliárd fontot fektetünk be a vízvédelmi rendszerek korszerűsítésébe, karbantartásába és új építésébe. De természetesen tudjuk, hogy még sok mindent kell tennünk” – tette hozzá.

A klímaváltozás által táplált szélsőséges időjárási események az Egyesült Királyságban egyre intenzívebbé válnak. A 2022 júliusában tapasztalt 40 Celsius-fokos hőség és az Anglia legcsapadékosabb 18 hónapja 2022 októbere és 2024 márciusa között jól mutatja ezt a tendenciát. Az ilyen események várhatóan egyre súlyosabbak lesznek, és gyakoribbá válnak, ahogy a Föld tovább melegszik az emberi kibocsátások miatt.

A bizottság hangsúlyozta, hogy a jobb felkészülés csökkentheti a károkat, mivel ellenállóbbá teheti az országot, de sajnos azt tapasztalják, hogy ez a folyamat nem történik meg a szükséges ütemben. Baroness Brown, a CCC alkalmazkodási bizottságának elnöke elmondta a BBC Newsnak, hogy „a klímaváltozás hatásai gyorsabban és intenzívebben következnek be, de a kormány ezt még mindig nem veszi komolyan”. A bizottság 46 értékelt területéből egy sem mutatott „jó” előrehaladást a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás terén, csupán három terület rendelkezett „jó” jövőbeli tervekkel és politikákkal, amelyek többsége a korábbi jelentés óta változatlan maradt.

Az egészségügy a legrosszabbul felkészült területek közé tartozik. A CCC rámutatott, hogy a szélsőséges hőséghez köthető halálesetek száma növekszik, és a kórházak is sebezhetővé válnak a forró időjárás miatt. Baroness Brown kiemelte a londoni Guy’s and St Thomas’ kórház esetét, amelyet a 2022 júliusi extrém hőség alatt adatközpontjainak meghibásodása sújtott. Ez lehetetlenné tette az időpontok kezelését a megnövekedett kereslet idején, így papíralapú időpontfoglalásra kellett áttérniük. „Több ezer kritikus vizsgálatra szóló időpontot veszítettünk el” – mondta.

Az árvíz elleni védekezés is komoly problémát jelent. A CCC jelentése szerint a folyó- és parti árvíz elleni védelmet szolgáló tervek és politikák az előző jelentés óta romlottak. A Worcestershire-i Tenbury Wells városának esetét emelték ki, ahol az utolsó négy évben többször is árvizek sújtották. Polly Pearce, egy jótékonysági bolt vezetője mesélte, hogy boltjukat elöntötte a víz, amely olyan gyorsan érkezett, hogy azt szinte cunaminak érezték. A főutcán üres üzletek sorakoznak, sokan közülük a folyamatos árvizek miatt zártak be. A boltvezetők szerint a biztosítók vagy nem biztosítják az ingatlanokat, vagy a díjak annyira megemelkedtek, hogy már nem tudják megfizetni azokat. Az Environment Agency közölte, hogy nem tudja finanszírozni a város árvízvédelmét szolgáló 25-30 millió fontos költséget.

A kormány ugyanakkor elkötelezettnek mutatkozik a lakosok támogatásában, és azt ígéri, hogy a nyáron megkezdik a tulajdonok árvízvédelmi fejlesztését. A CCC említést tett arról is, hogy bizonyos területeken, például a vállalkozások és pénzügyi intézmények kockázatainak azonosítására irányuló tervekben van előrelépés. A költségvetés kérdése azonban a középpontban áll. Baroness Brown figyelmeztetett, hogy a klímaváltozásra való felkészülés halogatása a költségek megtakarítása érdekében „óriási tévedés” lenne, és hosszú távon gazdasági károkat okozhat. „Nagyon aggódunk a kormány költségvetési felülvizsgálata miatt” – mondta, hangsúlyozva, hogy ez nem holnapi probléma, hanem már ma is aktuális. „Ha ma nem foglalkozunk vele, holnapra katasztrófává válik.” A BBC által benyújtott információs szabadság iránti kérelem szerint mindössze 18 munkatárs dolgozik teljes munkaidőben a klímaváltozás alkalmazkodásán a Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (Defra), ami a Defra csaknem 6600 főállású munkatársának mindössze 0,3%-át teszi ki. A Defra közölte, hogy egyes munkatársak részmunkaidőben foglalkoznak a klímaváltozással, és a számok nem tartalmazzák a kormány más részein dolgozókat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgpey03pnno

Ez is érdekes lehet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük