A brit kormány vezetői, köztük Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter és Jonathan Reynolds üzleti titkár, figyelemmel kísérték Donald Trump amerikai elnök legújabb vámbejelentését, amely szerdán történt. A brit politikai elit, akárcsak a múltban a brit haditengerészet, most egy olyan történelmi pillanat tanúja lehet, amelyben az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek tovább fokozódnak. Trump bejelentette, hogy 10%-os vámot vezet be minden országra, így a brit importtermékekre is, míg Kína válaszul saját vámokat tervez bevezetni. A brit kormány tagjai most azon dolgoznak, hogy minimalizálják a brit gazdaságra gyakorolt hatásokat, és lehetőségeket találjanak a helyzet kezelésére.

Starmer a vidéki rezidenciáján, Chequersben tölti a hétvégét, és telefonos egyeztetéseket folytat, de a fontos amerikai tárgyalások eddig nem folytatódtak. Az Egyesült Államokban februárban elhangzott, hogy Trump egy lehetséges kereskedelmi megállapodást ajánlott, amely mentesíthetné az Egyesült Királyságot a vámok egy részének terhei alól. Azóta egy 20 fős brit tárgyalócsapat dolgozott a megállapodás előkészítésén, azonban a legutóbbi vámbejelentések előtt a tárgyalások leálltak. Most a brit kormány attól tart, hogy az új vámok világában az Egyesült Államok nem talál időt arra, hogy foglalkozzon a brit megállapodás lehetőségével.

A brit kormány tisztviselői között elterjedt az a nézet, hogy a helyzet zűrzavara miatt a gazdasági megállapodások esélye csökkenhet. Az Egyesült Királyság nem várakozhat passzívan, hanem aktívan kérdezgeti a vállalatokat, hogy mit szeretnének a kormány válaszlépései kapcsán. A kabinet tagjai, akik a múltban már megkérdőjelezték a kormány stratégiáját, most egyöntetűen abban egyetértenek, hogy nem kívánják megemelni a saját vámjaikat. A kormány megközelítése részben a vállalkozásokkal való kapcsolattartásra épül, hiszen a Trump által bevezetett vámok bejelentése után a kabinet tagjai számos nagyvállalat vezetőjével találkoztak, hogy megvitassák a válságot.

A brit kormány nem siet, és nem mutat elköteleződést saját új vámok bevezetésére, mivel a politikai vezetők tisztában vannak azzal, hogy a választókerületeikben sok munkahely forog kockán. A kormány álláspontja szerint a vállalatok érdeke a legfontosabb, ezért nem akarnak elhamarkodott lépéseket tenni. A kormányzati tisztviselők elmondják, hogy a vállalkozások körében nem volt egyetlen hang sem, amely a vámok bevezetését helytelenítette volna. Sokan úgy vélik, hogy a kormánytól származó válaszok lassúsága is a helyzet kezelésének része, hiszen a kabinet már előre felkészült arra, hogy a vámok bevezetése valószínűleg elkerülhetetlen.

Miközben a kormány lelassította a válaszlépéseket, a tervek felgyorsításán is dolgozik. A pénzügyminiszter például azt vizsgálja, hogy az állami költségvetésben bejelentett pénzeszközök egy része előrehozható-e. A kormány célja, hogy a már régóta várt ipari stratégiát felgyorsítsa, amely a brit gazdaság fejlesztésére irányul. Az Egyesült Királyság kormánya az elkövetkező hetekben megpróbálja kihasználni a globális gazdasági helyzetet, hogy gyorsabban haladjon a terveivel.

A brit kormány, miközben figyelemmel kíséri az amerikai-kínai kereskedelmi háborút, azt is tudja, hogy a válaszok és a lépések meghozatala nem mindig könnyű. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a brit kormány nem tudja teljesen megvédeni a gazdaságát a nemzetközi zűrzavartól, ám a kormányzati intézkedések jelentős hatással lehetnek a brit gazdaság jövőjére. A legfrissebb események és Trump bejelentései világossá teszik, hogy a brit politikai vezetésnek sürgősen reagálni kell a kialakult helyzetre, de a válaszok kidolgozása nem ígérkezik egyszerű feladatnak. A kormány és a vállalkozások közötti párbeszéd folytatódik, és remélhetőleg a következő hetekben tisztább képet kapunk arról, hogy milyen irányba tart a brit gazdaság a globális kereskedelmi feszültségek közepette.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Ez is érdekes lehet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük