Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a londoni energiatörésbiztonsági csúcstalálkozó megnyitóján hangsúlyozta a nemzetközi együttműködés fontosságát a globális energiaellátás kockázatainak csökkentésében. A két napos eseményen több mint 50 ország delegáltjai vesznek részt, közöttük az Egyesült Államok és az Európai Unió képviselői is. Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyverré válhat”, ami a legutóbbi orosz-ukrán háború következményeként emelkedő gázárakra utal. A résztvevők az európai és közel-keleti háborúk, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború, az extrém időjárás, a tenger alatti kábelek elleni támadások és a kiberháború által okozott energiaellátási kockázatok csökkentéséről fognak tárgyalni.
Miliband nyitóbeszédében kiemelte, hogy elismeri a fosszilis tüzelőanyagok értékét az energiamixben, de világossá tette, hogy az Egyesült Királyság számára az energia jövője alacsony szén-dioxid-kibocsátású forrásokban rejlik. Ezt nem csupán a klímaváltozás kezelésének érdekében szükséges lépésnek tartja, hanem az energiaellátás biztonságának megteremtéséhez is elengedhetetlennek. A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen szervezi. Fatih Birol, az IEA vezetője, a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a nemzetközi szinten egyre növekvő „fragmentáció” figyelhető meg, amely megnehezíti, hogy az országok megoldják az energiaellátás legfontosabb kockázatait. „Ahelyett, hogy együttműködésről beszélnénk, a különböző országok egymás kihívásaként lépnek fel.” Birol szerint a tartós megoldás az energiaellátás kihívásaira a nemzetek közötti együttműködésen keresztül valósulhat meg.
A háború Ukrajnában és Donald Trump kereskedelmi háborúja különösen nagy hatással volt az energiaárakra. A globális gázárak az orosz inváziót követően drámaian megemelkedtek, és azóta is közel 50%-kal magasabbak a Covid előtti szinthez képest. Európa eleinte képes volt pótolni az Oroszország ellen bevezetett szankciók következtében fellépő gázhiányt, mivel az Egyesült Államoktól vásárolt cseppfolyósított földgázt. Azonban ez a beszállítás most veszélybe került, mivel a kapcsolat az EU és Trump elnök között romlik. A csúcstalálkozón való részvétel az Egyesült Államok számára „sikernek” számít Birol szerint, de a Trump-adminisztráció erősen kritizálta a globális energiafelügyeletet a tiszta energia népszerűsítése és az olaj- és gáztermelés csökkenésének előrejelzése miatt. Számos kutatóintézet és szakértő védelmébe vette az IEA álláspontját, hangsúlyozva, hogy az ügynökség megbízhatóbb előrejelző, mint a fosszilis tüzelőanyagokat előállító cégek.
Miliband említette, hogy III. Károly király levelet olvasott fel, amelyben a király hangsúlyozta: „Miközben mindannyian a tisztább energia felé haladunk bolygónk és polgáraink energiaellátásának biztonsága érdekében, az ilyen csúcstalálkozók létfontosságúak a nemzetek közötti közös tanulás elősegítésében, különösen a globális déli országok és a Nemzetközösség tagjai számára.” Az Egyesült Királyság kormánya célja, hogy a brit villamosenergia-mix 95%-a tiszta energiából álljon 2030 végére, ami jelenleg körülbelül 60% körüli szinten áll. Miliband a BBC R4 Today műsorában elmondta, hogy ez garantálja az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra. A csúcstalálkozóval párhuzamosan több innovatív kezdeményezést is bejelentettek, amelyek célja a fenntartható energiaforrások elterjedésének elősegítése világszerte. Az energiaátmenet már elkezdődött, ám a folyamat nem mentes a kihívásoktól, amelyek megoldása sürgető feladat elé állítja a nemzetközi közösséget.