A Downing Street közleménye szerint Sir Keir Starmer miniszterelnök még ma bejelentést tesz az Egyesült Államokkal kötött vámmegállapodásról. A miniszterelnöki hivatal szóvivője hangsúlyozta, hogy „a miniszterelnök mindig Nagy-Britannia nemzeti érdekeit fogja képviselni – a munkavállalók, a vállalkozások és a családok érdekében.” Az Egyesült Királyság kormánya régóta dolgozik azon, hogy megállapodást kössön a vámok csökkentéséről, különösen azután, hogy Donald Trump elnök tavaly az összes országra kiterjedő magas vámokat vezetett be.

Trump elnök a közelmúltban a közösségi médiában utalt arra, hogy bejelent egy „nagy kereskedelmi megállapodást” egy „magasan tisztelt ország” képviseletében. Április 2-án Trump jelentette be, hogy meredek vámokat vezet be számos kereskedelmi partner ellen, majd ezt követően egy 90 napos szünetet hirdetett a vámok alkalmazásában. A világ kormányaiból sokan igyekeztek megkötni az Egyesült Államokkal a szerződéseket, mielőtt lejárna a határidő.

Az Egyesült Államok jelenleg 10%-os globális vámot tart fenn, amely Nagy-Britanniát is érinti, azonban a régóta szövetséges ország nem került a Trump-adminisztráció által bevezetett magasabb „visszavágó” vámok alá. A brit vállalatok emellett 25%-os importadót is kénytelenek fizetni az Egyesült Államokból érkező acél, alumínium és autók után. Washington közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel is, erről szóló információk láttak napvilágot.

Az Egyesült Államok továbbra is tárgyalásokat folytat több más országgal, így Japánnal, Dél-Koreával és Vietnammal is. Trump elnök célja, hogy az országok új megállapodásokat kössenek az Egyesült Államokkal, miközben próbálja radikálisan átalakítani a globális kereskedelmi rendszert. Ezen a héten az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország legmagasabb szintű kereskedelmi tisztviselői tárgyalásokat kezdenek a világ két legnagyobb gazdaságának közötti feszültségek enyhítése érdekében.

A kínai külügyminisztérium szerint He Lifeng, a kínai miniszterelnökhelyettes részt vesz a svájci tárgyalásokon május 9. és 12. között, míg az Egyesült Államokat Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő képviseli. Ez lesz az első magas szintű interakció a két ország között, mióta Han Zheng, a kínai alelnök részt vett Trump beiktatásán januárban. A globális kereskedelmi szakértők azonban a BBC-nek elmondták, hogy a tárgyalásokra hónapokig is szükség lehet.

Egy különálló fejlemény keretében az Egyesült Királyság és India a héten megállapodást kötött, amely megkönnyíti a brit vállalatok whisky, autók és egyéb termékek exportját Indiába, valamint csökkenti az indiai ruházati és lábbeli termékekre vonatkozó adókat. Ez a megállapodás nemcsak a brit cégek számára jelenti a versenyelőnyt, hanem India gazdasági növekedését is serkentheti, hiszen a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok erősítése mindkét fél számára előnyös lehet.

A globális kereskedelmi táj képét nézve, a jövőbeni megállapodások és a vámok csökkentése kulcsszerepet játszhatnak a nemzetközi gazdasági stabilitás fenntartásában. Az Egyesült Királyság számára különösen fontos, hogy sikeresen tárgyaljon az Egyesült Államokkal, mivel az ország a Brexit után új kereskedelmi partnereket keres. A jövőbeni bejelentések és megállapodások nemcsak a gazdasági növekedést, hanem a munkahelyek megőrzését is segíthetik, így a brit kormány számára prioritásként kezelik a kereskedelmi tárgyalásokat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j22jr7n8o

Ez is érdekes lehet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük