A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey a közelmúltban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak sürgősen „újra kell építenie” kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval, és mindent meg kell tennie a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás tükrében. A BBC-nek adott interjújában Bailey kifejtette, hogy mint közszolgálati tisztviselő, nem kíván véleményt nyilvánítani a Brexit kérdésében, azonban hangsúlyozta, hogy a Brexit utáni kereskedelmi kapcsolat romlásának visszafordítása „kedvező lenne” az Egyesült Királyság számára.
A brit kormány jelenleg tárgyalásokat folytat az EU-val a kereskedelmi és biztonsági kapcsolatok újraértelmezéséről, amelyre már a hónap végén sor kerülő csúcsértekezlet előtt szükség van. A legújabb amerikai megállapodás lehetőséget biztosít az Egyesült Királyság számára, hogy állat-egészségügyi megállapodást kössön az EU-val, beleértve a szabványok összehangolását is, amely segíthet csökkenteni a Brexit utáni bürokráciát az élelmiszer, mezőgazdasági termékek és halászati export területén. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti új megállapodás részeként a Fehér Ház beleegyezett, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importadót, és vámmentesen enged be bizonyos acél- és alumíniumtermékeket az országba. Ennek ellenére a legtöbb brit termékre továbbra is 10%-os vámot alkalmaznak.
Bailey arra a kérdésre, hogy a szorosabb kapcsolat az Egyesült Királyság és az EU között milyen hatással lenne a gazdaságra és az inflációra, azt válaszolta, hogy „kedvező lenne” egy nyitottabb gazdaság a kereskedelem számára az Európai Unióval, mivel az utóbbi években jelentős csökkenés tapasztalható az EU-val folytatott árucserében. A kormányzó kiemelte, hogy ez azért fontos, mert az EU az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere. „Fontos, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne károsítsák a hosszú távú kereskedelmi helyzetet. Remélem, hogy ezt felhasználva újra tudjuk építeni ezt a kapcsolatot” – mondta Bailey.
A Bank of England vezetője azt is megjegyezte, hogy az Egyesült Királyság nemzetközi szinten végzett megállapodásai fontos példát mutatnak más országok számára. „Ez azt bizonyítja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Kereskedelmi megállapodások köthetők, és a kereskedelem kiemelkedő jelentőségű” – tette hozzá. „Őszintén szólva, néha ígéretesnek tűnik a helyzet, de remélem, hogy ezeket a megállapodásokat felhasználva újra tudjuk építeni a globális kereskedelmi rendszert” – mondta.
A legutóbbi amerikai megállapodás gazdasági szempontból viszonylag kicsi, ugyanakkor fontos egyes szektorok számára. A Bank of England idén másodszor csökkentette a kamatokat, mondván, hogy az infláció lassulása áll a döntés mögött. Az Egyesült Királyság inflációja ugyan csökkent, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját. A Bank of England által meghatározott kamatlábak hatással vannak a jelzáloghitelekre, kölcsönökre és megtakarítási kamatokra, amelyek milliókat érintenek az országban.
A kormányzó szavai és a legfrissebb kereskedelmi megállapodás reményei új lehetőségeket nyitnak meg az Egyesült Királyság számára, hogy helyreállítsa kereskedelmi kapcsolatát az EU-val, és ezzel erősítse gazdaságát a jövőben. A nemzetközi kereskedelem alakulása és a Brexit utáni helyzet folyamatosan figyelmet érdemel, hiszen a brit gazdaság szempontjából kulcsfontosságú, hogy megfelelő lépéseket tegyenek a stabilitás és a növekedés érdekében.