A hétvégén Svájcban megkezdődnek az amerikai és kínai tisztségviselők közötti kereskedelmi tárgyalások. Ezek a kétoldalú megbeszélések a Donald Trump amerikai elnök által áprilisban bevezetett 145%-os vámtarifa után kerülnek sorra, amelyet Kína 125%-os vámmal válaszolt meg. A két ország közötti kereskedelem az utóbbi időben jelentősen csökkent, és most mindenki arra kíváncsi, hogy ki fog előbb engedni a vámügyekben. A BBC észak-amerikai és ázsiai tudósítói, Bernd Debusmann és Tessa Wong, elemezték az Egyesült Államok és Kína lépéseit a tárgyalások előtt.

A kereskedelmi feszültségek már hosszú ideje jelen vannak a két nagyhatalom között, és a legújabb vámtarifák csak tovább fokozzák a feszültséget. A kereskedelmi háború következményeként a két ország közötti kereskedelmi forgalom drámaian csökkent, ami nemcsak a vállalatokat érinti, hanem a fogyasztókat is. Kérdés, hogy a két fél milyen lépéseket tesz annak érdekében, hogy visszaállítsa a kereskedelmi kapcsolatokat, és képesek lesznek-e közös nevezőre jutni a vámok ügyében.

Eközben nemcsak kereskedelmi, hanem politikai események is zajlanak világszerte. A közelmúltban több nemzetközi hallgatót és diplomát elítéltek, akik részt vettek a Gáza háborúja ellen szervezett tüntetésekben. A fesztivál szervezői, ahol egy autós támadás következtében tizenegy ember vesztette életét, szívből sajnálják a történteket, ami újabb feszültséget okozott a térségben. Eközben Ghayda és férje, Ahmad, akik Szíriából származnak, most először szavazhatnak a kanadai választásokon, mivel korábban sosem beszélhettek politikáról hazájukban.

A holokauszt túlélők is részt vettek az évente megrendezett „Élet menetén”, amely idén 80 évvel az Auschwitz-i tábor felszabadítása után zajlott. A világ vezetői, és a Vatikán előtt gyászolók emlékeztek Ferenc pápára, aki 88 éves korában hunyt el. A BBC Verify újságírója, Jake Horton, utánajárt a luxustermékek gyártásával kapcsolatos állításoknak, felfedve a valóságot a háttérben.

Kínában a világ legrégebbi import-export vásárán a BBC tudósítója, Laura Bicker, cégekkel beszélgetett, hogy felmérje a kereskedelmi kapcsolatokat. A Trump-adminisztráció egy „adminisztratív hiba” következtében tévesen deportált egy Maryland állambeli lakost, aki orosz-amerikai állampolgárként részt vett egy fogolycsere-programban Moszkva és Washington között. Az Európai Unió vezetője, Ursula von der Leyen, egységes választ ígért az amerikai vámtarifákra, figyelmeztetve arra, hogy további ellenintézkedések várhatók, ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre.

A BBC újságírója, Anthony Zurcher, alaposan megvizsgálta Trump elnök tárgyalási stratégiáját a világ vezetőivel. A kanadai miniszterelnököt, Mark Carney-t, a „leginkább európai nem európai országnak” nevezte. A demonstrálók Mahmoud Khalil aktivista szabadon bocsátását követelték, aki deportálás előtt áll. Eközben Quentin Sommerville betekintést nyert egy drogkartell működésébe, miközben az Egyesült Államok több százezer opioid halálesetével küzd.

Trump elnök a kereskedelmi egyensúly „óriási” problémájára hívta fel a figyelmet Írországgal kapcsolatban, és azt állította, hogy az Európai Unió „nagyon rosszul” bánik az Egyesült Államokkal. A BBC orosz szerkesztője, Steve Rosenberg, megvizsgálta, hogyan melegedett fel Moszkva Trump Amerikájához. A közelmúltban a közösségi médiában megosztott videó, amely egy javaslatot szatirizál a Gázai övezet „megszerzésére”, szintén felkeltette a figyelmet. A BBC elemzője Trump ukrajnai múltját is megvizsgálta, és azt, hogy ez hogyan készítette elő a jelenlegi helyzetet. Az Egyesült Államok katonai támogatása Ukrajna számára megszűnt, ami komoly következményekkel járhat a régió számára. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a londoni európai vezetők csúcstalálkozója után nyilatkozott az eseményekről, és kifejezte aggodalmát a Fehér Házban tapasztalt nyilvános feszültség miatt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/c86j6z25eejo

Ez is érdekes lehet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük